O autorze
Poseł na Sejm III i IV kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego, były rzecznik prasowy prezydenta Lecha Kaczyńskiego

List do prezydenta Ukrainy

Szanowny Panie Prezydencie, Jako sprawdzony przyjaciel Ukrainy, który dla obrony jej interesów uczynił wiele w Parlamencie Europejskim, zwracam się do Pana ze stanowczą prośbą by doprowadził Pan do uwolnienia Julii Tymoszenko.

Oba nasze kraje stają w przededniu niezwykłego wydarzenia.

Po raz pierwszy w naszej historii będziemy wspólnie gospodarzami imprezy sportowej, która skupia uwagę całego świata. To niepowtarzalna szansa by pokazać ile mamy ze sobą wspólnego, by pokazać, że dzielimy te same wartości, by pokazać wreszcie, że nasza część Europy, w sensie cywilizacyjnym, do tej Europy należy.

Panie Prezydencie nie znam nikogo spośród ludzi ważnych i wpływowych w Unii Europejskiej, którzy zgodziliby się z sytuacją, w której Pana rywalka w wyborach prezydenckich zostaje osadzona w więzieniu.

Pan wygrał te wybory i Pana demokratycznego mandatu nie kwestionuję.
Tym bardziej uważam, ze ciąży na Panu szczególna moralna odpowiedzialność za los Julii Tymoszenko.

Nigdy nie śmiałem w mojej działalności na rzecz Ukrainy wpływać na jej wewnętrzną politykę, bo uważam, że o swoim losie Ukraińcy muszą decydować sami, bez pomocy Zachodu, ani Wschodu.

Mam przyjaciół we wszystkich ukraińskich partiach politycznych, z wyjątkiem komunistów. Moim ukraińskim przyjaciołom powtarzałem zawsze, że sukces mojego kraju w ciągu ostatnich 20 lat wziął się również stąd, że niezależnie od bardzo głębokich różnic, wszystkie polskie siły zjednoczone były wokół idei związania naszego kraju z Zachodem. Ten sukces wziął się również stąd, ze w Polsce nie mieliśmy wątpliwości co do prawdziwego charakteru naszej demokracji.

Wszystko to, co dzieje się dzisiaj wokół uwięzienia Julii Tymoszenko, niesłychanie szkodzi wizerunkowi Ukrainy w świecie. Straty tym spowodowane będą nie tylko długoletnie, ale będą miały wpływ na sytuację ekonomiczną Ukrainy, a co za tym idzie na poziom życia narodu ukraińskiego.


Apeluję więc do Pana by święto, jakim jest Euro 2012 nie odbywało się w ponurym cieniu rzucanym przez uwięzienie Julii Tymoszenko. Wiem, ze zależy to od Pana woli.

Proszę Pana, by Pan ją wykazał dla dobra tej, co jeszcze nie zginęła.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...